Our Blog

מהו פרסום גרילה / שיווק גרילה?

lior sade
מעצב ומפתח אתרים
מהו פרסום גרילה / שיווק גרילה?

המדיה מהווה שטח פרסום נרחב, אך עם זאת הפרסום של החברות והמותגים לעתים זהה ולא מיוחד.
אז כיצד יוצרים ייחודיות, אקסקלוסיביות, נראות חזקה ובולטת, פרסום בלתי צפוי ועוד?
גרילה, כשם מונח המקור בשפה הספרדית Guerrilla – "מלחמה קטנה", מתאר שיטת לחימה לא סדירה של קבוצה קטנה המתנגדת לשלטון. הקבוצה מבצעת פעולות לוחמה לא קונבנציונליות שמטרתן לערער את השלטון ולזעזע.

בתחום השיווק, המונח שיווק גרילה, פרסום גרילה נועד בכדי ליצור באז תקשורתי ולהשתמש בכלים שאינם קונבנציונליים בעת הפרסום. שיווק הגרילה / פרסום גרילה החל כדרך זולה לעסקים דלי תקציב שרצו לשווק עצמם ולא יכלו להשתמש בתקציבי ענק במדיה השונה. אסטרטגיית הפרסום של השיטה מתמקדת בטקטיקות שיווק לא שגרתיות בעלות נמוכה המניבות תוצאות מקסימליות.

את המונח המקורי טבע ג'יי קונרד לוינסון בספרו 'פרסום גרילה' משנת 1984. רבות מהטקטיקות הללו כוללות מארבים, חבלות, פשיטות ואלמנטים של הפתעה.

סגנון פרסום אלטרנטיבי זה מסתמך מאוד על אסטרטגיית שיווק לא שגרתית, אנרגיה גבוהה ודמיון פרוע. שיווק גרילה נועד להפתיע את הצרכן, לעשות רושם בלתי מחיק וליצור כמויות גדולות של באז חברתי. שיווק גרילה אמור לעשות רושם יקר בהרבה בקרב הצרכנים בהשוואה לצורות פרסום ושיווק מסורתיות.

בשיטת הגרילה מעבירים מסרים ומשתפים חוויות דרך שיווק מפה לאוזן. בשיטה משתמשים בכמה טכניקות על מנת ליצור את הייחודיות וההפתעה בעת הפרסום:
הַפְרָעָה
Intrusion
טכניקה אחת הינה גורם ההפרעה – שימוש במקומות ובאובייקטים כנושאי המסר.
לדוג': מכון כושר שיצר תחנת אוטובוס שברגע שיושבים בכסא היא תראה את משקל הגוף. דוג' נוספת: מראה בשלט תחנת אוטובוס המדמה הצלחה למתבוננ/ת בה. עוד דוג': טסים לחו"ל ועוברים ליד מודעה של מצלמת Nikon המדמה את העוברים כסלב.
התמונות כפופות לזכויות יוצרים ושייכים לאתר Ceativeguerrillamarketing.com.
שינוי צורה
Transformation

שינוי צורה – טכניקה בה ניתן להשתמש בשינוי צורה פיזית של משהו ממשי.

התקנה
Installation
3. התקנה – שיטה בה מבצעים התקנה של אקט מסוים בלתי רגיל במשהו שהוא רגיל וממשי. זוהי שיטה יצירתית בה ניתן להעצים מוצרים פיזיים למימדים ענקיים וליצור המחשה מסוימת, מדליקה וחוויה אמיתית למותג.
אַשְׁלָיָה
Illusion

אשליה – מהווה שיטה בה יוצרים עיוות ומשמעות תפיסתית שונה של מה אמיתי ומה לא.

הִסְתַּנְּנוּת
Infiltration
הסתננות – של קהל ושימוש בו בעת הפרסום. זו שיטה נוחה ואחת שיוצרת תשואות ונלהבות בקרב הצופים. הקהל משמש כמעביר ומפיץ המסר. בד"כ שיטה זו פופולרית ועלותה זולה והבאז שהיא יוצרת טובה תלויה בכמות הנחשפים לפרסום.
תְּחוּשָׁה
Sensation
6. סנסציה (תחושה) – שימוש בחושים שלנו ליישום האינפורמציה בפרסום.
מגע גּוֹמְלִין
Interaction
7. אינטראקציה – תקשורת של המפרסם עם קהל המטרה, בו הקהל מעורב בעת הפרסום.
הדהם
Stunt
8. פעלול – עיוות ושימוש בפרסום תעלולני, לעתים מסוכן, יוצא דופן, קשה ושונה מהרגיל על מנת להעביר את המסרים.

תמונה 01: Oral B מצליחה למכור את מוצריה ובמקביל להעלות את המודעות לבריאות השיניים. תמונה מ- Pinterest.
תמונה 02: בהשראת אמן הרחוב בנקסי, איקאה משתמשת בתגי סטנסיל כדי לחגוג את המרכיב האנושי בעיצוב. תמונה מ- Creative Guerrilla Marketing.

שיווק גרילה / פרסום גרילה אידיאלי לעסקים קטנים שצריכים להגיע לקהל גדול כל עוד הרעיון והדמיון של המותג והמשווקים יכולים לעורר את הבאז התקשורתי וכמובן, כל עוד יש תקציב ראוי למימוש הרעיון. בעבר שיטה זו הייתה השיטה הזולה ביותר במקום פרסום במדיה המקובלת. אך עם הזמן, המשווקים והחברות הגדולות השכילו להשתמש בשיטה זו ואף להשקיע משאבים לא קטנים כדי להוביל ולפצח שיווק מנצח.

לעתים, שיווק גרילה עלול להיות מסוכן לחברות גדולות ומבוססות, עם ניסיונות פרסום גרילה, מכיוון שהתעלולים והבידור שהפרסום מייצר עלול להפוך לסיוט יחצני ולפגיעה במותג.

דוג' לקמפיין גרילה שהשתבש הייתה ה"פצצה המפורסמת" – 2007 Boston Mooninite panic בבוסטון בשנת 2007 קמפיין שבוצע ע"י Turner Broadcasting בכדי לקדם סרט בו מופיעה דמות בשם Mooninite שכאשר הציבו כרזות LED של הדמות שדמו לדמות הן נראו כמו פצצה וגרמו להפחדה ובהלה בקרב הציבור. בסופו, הקמפיין עלה כ- 2 מיליון דולר וזכה לביקורות טובות ורעות כאחד. לקריאה נוספת על המקרה – Wikipedia.

האם קיים שיווק גרילה באינטרנט?
אחת הדוג' המפורסמות היא "פרויקט המכשפה מבלייר" – סרט שקודם תוך שימוש באמצעי שיווק גרילה. זהו סרט אימה אמריקאי משנת 1999 שהופק ע"י 5 בוגרי תוכנית הקולנוע של אוניברסיטת מרכז פלורידה בתקציב נמוך ומצלמה המספרת את הסיפור מ- POV שהיה מעט שונה בזמנו בעת פרסום של סרט קולנועי. הבוגרים הקימו קמפיין אינטרנטי להפצת שמועות על אגדה אורבנית urban legend פיקטיבית של המכשפה מבלייר. הוקם אתר אינטרנט שהוקדש למכשפה מבלייר כדי לסייע בתמיכה במקרה של ספקטרה מבוססת יערות (סיפור פקטיבי שקרה ביערות). השמועה שרצה הייתה שסטודנטים יוצרי קולנוע נעלמו ביער ליד בורקיטסוויל, מרילנד, בזמן שצילמו סרט תיעודי ושנה לאחר מכן נמצאו הצילומים שלהם.

הסיפור משך תשומת לב והתעניינות רבה והיה לסיפור החם של אותה התקופה ויצר באז תקשורתי עצום, אפילו שהסרט עצמו עדיין לא נעשה. הם צברו מעריצים רבים (שטרם ראו את הסרט). פרויקט המכשפות של בלייר גייס 248,639,099 דולר ברחבי העולם.

לאתר פרויקט המכשפה מבלייר – The Blair Witch Project.

מאמרים, כתבות ופוסטים נוספים
more from our blog
studio-sade-blog-003.jpg

צבעים במיתוג עסק
באיזה צבע נרצה להשתמש?

בעת מיתוג העסק נצטרך לבחור צבעים ללוגו, לגריד ולשפה...

לקריאת המאמר »
studio-sade-blog-004.jpg

אומנות התמחור
כיצד נדע לתמחר?

תמחור הינה אומנות בפני עצמה וקיימים פקטורים רבים המשפיעים...

לקריאת המאמר »
studio-sade-blog-005.jpg

מה זה קמפיין לידים?
רוצים לקוחות מפייסבוק?

טקסט טקסט טקסט טקסט טקסט טקסט טקסט טקסט טקסט...

לקריאת המאמר »
studio-sade-blog-003.jpg

פרסום גרילה
שיטה להעברת מסרים

המדיה מהווה שטח פרסום נרחב, אך עם זאת הפרסום של החברות...

לקריאת המאמר »

ליצירת קשר – השאירו פרטים!